MEGA PRZEDSEZONOWA WYPRZEDAŻ 2024

Montaż jakuzzi SPA na tarasie lub w ogrodzie zimowym

Jeszcze nie tak dawno na kąpiel w wannie z hydromasażem mogli sobie pozwolić wyłącznie klienci SPA. Dziś tego typu urządzenia coraz częściej pojawiają się na naszych przydomowych tarasach, w ogrodach, a nawet w ogrodach zimowych. Wbrew pozorom nie potrzeba wcale dużej działki, by zamontować na niej jakuzzi SPA. O czym należy jednak pamiętać i jak się zabrać za instalację wanny SPA? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na najczęstsze pytania naszych klientów dotyczące instalacji jakuzzi na tarasie lub w ogrodzie zimowym.

Jak przygotować się do montażu jakuzzi SPA na tarasie lub w ogrodzie zimowym?

W większości przypadków nasze wanny ogrodowe instalowane są w Waszych przestrzeniach przydomowych na poziomie 0, czego najlepszym przykładem jest ogród lub taras za domem. Zdarza się jednak, że czasami jesteśmy zmuszeni do pokonania pewnych niedogodności i ograniczeń, np. montażu wanny na dachu wieżowca. Oczywiście jesteśmy na taką sytuację przygotowani, jednak chcielibyśmy pokazać Wam,  ile wymogów należy spełnić, by zainstalować jakuzzi SPA na wyższej kondygnacji budynku.

Czy na każdym tarasie można instalować SPA ogrodowe?

Odpowiedź na to pytanie jest związana przede wszystkim z maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem stropu. Zwróćmy uwagę, że sama wanna ogrodowa SPA waży niejednokrotnie 400-500 kg, a po napełnieniu wodą ciężar ten wzrasta nawet do 2 000 kg. Przed zakupem jakuzzi konieczne jest zatem uzyskanie pozwolenia administratora budynku na obciążenie stropu wanną oraz wodą, którą chcemy wykorzystać do uzupełnienia wanny. W sytuacji, gdy jakuzzi będzie montowane w budynku, który jest jeszcze w trakcie budowy, warto konsultować tę kwestię z deweloperem lub bezpośrednio z architektem, który może pomyśleć o zwiększeniu nośności stropu poprzez m.in. jego dozbrojenie lub wprowadzenie dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych.

Jak przygotować miejsce do instalacji jakuzzi SPA?

Przygotowanie przestrzeni pod montaż wanny SPA jest niezbędne do tego, by móc cieszyć się komfortem podczas korzystania z niej. Najważniejsze aspekty, o których należy pomyśleć, to:

  • podłoże – miejsce pod montaż wanny SPA powinno być równe i utwardzone, a także pozbawione ogrzewania podłogowego;
  • lokalizacja – wanna SPA powinna znajdować się w odstępie około 80 cm od ściany, tak, by w razie awarii serwisant miał swobodny dostęp do wanny;
  • akcesoria dodatkowe – decydując się na montaż jakuzzi SPA, warto rozważyć zakup dodatkowych, takich jak schodki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny oraz pokrywa termiczna, która chroni wnętrze wanny przed zabrudzeniem.

W jaki sposób można dostarczyć wannę SPA na wyższe kondygnacje budynku?

O ile dostarczenie wanny SPA do ogrodu nie stanowi większego problemu, o tyle wniesienie jej na wyższe piętra w budynku wielorodzinnym jest już sporym wyzwaniem. Tak dużego (i ciężkiego) sprzętu nie możemy umieścić w windzie, a wnoszenie jej na wyższe piętra nawet przez kilka osób jest niewykonalne. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się dźwig o odpowiednim udźwigu i zasięgu. By jednak skorzystać z takiego rozwiązania, kupujący jest zobowiązany do spełnienia kilku warunków:

  • określenia dokładnego miejsca montażu;
  • uzyskania zgody zarządcy terenu na przeprowadzenie prac instalacyjnych;
  • przestrzegania zasad bezpieczeństwa związanych z pracami na wysokości.

 

Dlaczego zabezpieczenie przyłącza elektrycznego przez elektryka jest ważne przed montażem jakuzzi SPA?

Zanim zdecydujemy się na zakup wanny SPA, warto skontaktować się z doświadczonym elektrykiem, który oceni stan zabezpieczeń instalacji elektrycznej, zastosowane przyłącza i pozostałe elementy instalacji, które pobierają energię niezbędną do uruchomienia wanny. Często spotykamy się z sytuacją, w której sprawna i teoretycznie wydajna instalacja elektryczna nie jest przystosowana do podłączenia jakuzzi SPA i wymaga wprowadzenia pewnych zmian, które uchronią instalację przed uszkodzeniem, a także zwiększą bezpieczeństwo podczas korzystania z wanny.

Dlaczego dostęp do źródła poboru i odprowadzania wody jest konieczny?

Planując montaż jakuzzi SPA na tarasie lub ogrodzie zimowym, należy zastanowić się nad kwestią dostępu do źródła poboru wody oraz jej odprowadzania z wanny. Najprostszym rozwiązaniem jest odpowiednia kratka, do której będziemy mogli spuszczać wodę. Drugim sposobem jest stworzenie specjalnego odwodnienia wprost do kanalizacji, jednak wymaga to opracowania odpowiedniego systemu zabezpieczającego przed zalaniem.

Jak zaplanować montaż jakuzzi SPA w ogrodzie zimowym?

Jeżeli chcesz cieszyć się relaksacyjnymi kąpielami z hydromasażem w okresie zimowym, możesz pomyśleć nad umieszczeniem wanny w ogrodzie zimowym. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza w zimie woda będzie mocno parować, dlatego konieczne jest przygotowanie sprawnej wentylacji jak najbliżej miejsca, w którym wanna ma być zainstalowana.

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że chociaż każda wanna ma swój rysunek techniczny, to mimo wszystko pewne parametry mogą się różnić w zależności od typu konkretnego urządzenia. W związku z tym, przed planowaniem prac montażowych zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszymi specjalistami w celu uzgodnienia szczegółów.

pl_PL