MEGA PRZEDSEZONOWA WYPRZEDAŻ 2024

Jak dbać o wodę w wannie spa i jacuzzi z hydromasażem? Porady i wskazówki

Czy wiesz o tym, że zwracając uwagę na stan wody w jacuzzi, możesz w prosty sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki skórnej i wielu chorób bakteryjnych? Prawidłowa pielęgnacja wanny z hydromasażem ma bowiem kluczowe znaczenie nie tylko dla jej wieloletniej żywotności, ale także dla czystości wody i bezpieczeństwa każdego, kto będzie z niej korzystać. Zobacz, jak dbać o wodę w wannie Spa, by móc cieszyć się przyjemną kąpielą z rodziną i znajomymi.

Dlaczego utrzymanie właściwego pH wody w wannie Spa jest ważne?

By móc ocenić stan wody w jacuzzi, należy stale kontrolować poziom jej pH. Kiedy wanna jest regularnie użytkowana, częste kąpiele powodują podniesienie pH wody. Chociaż jest to całkowicie naturalny proces, to należy zadbać o to, by pH wody w jacuzzi wynosiło około 7,2. Zbyt niska wartość tego parametru jest szkodliwa zarówno dla zdrowia osób, które zażywają kąpieli (zwiększone ryzyko podrażnienia skóry), jak i dla samej wanny, która jest narażona na korozję. Z drugiej strony, zbyt wysokie pH przyczynia się do zmętnienia wody i powstania w niej osadu.

Dezynfekcja wanny ogrodowej – jak zrobić to prawidłowo?

Ważnym elementem konserwacji jacuzzi jest regularna dezynfekcja wody, tak, by móc skutecznie usunąć powstałe na skutek ciepła drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, grzyby i inne patogeny). Chociaż kiedyś w tym celu stosowano silny chlor, to dziś coraz częściej wykorzystuje się specjalne systemy filtrujące na bazie aktywnego tlenu (ozonu), które z jednej strony dezynfekują wodę, a z drugiej utleniają wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Wytwarzany w procesie ozonowania ozon jest wtłaczany do rur, którymi płynie woda. Następnie oczyszczona woda wraca do niecki basenowej, zapewniając jej ochronę i dezynfekcję na odpowiednim poziomie. Warto podkreślić, że jest to w pełni naturalny sposób dezynfekcji, który w żadnym stopniu nie integruje w środowisko naturalne.

Wymiana filtra wody w jacuzzi

Często zapominanym elementem pielęgnacji jacuzzi, a jednak niezwykle istotnym, jest okresowe czyszczenie i wymiana filtra do Spa ogrodowego. W zależności od częstotliwości korzystania z wanny filtr ten należy czyścić raz w tygodniu pod bieżącą wodą. Pozwala to na skuteczne pozbycie się z niego brudu, włosów i innych zanieczyszczeń. W przypadku codziennego korzystania z wanny z hydromasażem zaleca się wymianę filtra wody raz na miesiąc. Jeżeli jacuzzi jest uruchamiane okazjonalnie, wystarczy, by filtr był wymieniany raz na 2-3 miesiące.

Pokrywa termiczna do jacuzzi – niezawodny sposób na zabezpieczenie wanny przed zabrudzeniem

Kolejnym sposobem na utrzymanie jacuzzi w czystości jest korzystanie ze specjalnej pokrywy termicznej do Spa ogrodowego. Element ten pełni kilka funkcji:

 • zabezpiecza wannę przed przedostawaniem się brudu i zanieczyszczeń do jej wnętrza;
 • pomaga zachować stały poziom temperatury wody podczas kąpieli;
 • chroni dzieci i zwierzęta przed przypadkowym wpadnięciem do wanny.

Solidna konstrukcja pokrywy sprawia, że możemy zapobiec przedostawaniu się gałęzi, liści oraz śmieci do wnętrza jacuzzi, co w rezultacie pomaga zachować wodę w czystości.

Harmonogram prac związanych z konserwacją jacuzzi ogrodowego

Jak widzisz, regularna konserwacja jacuzzi jest niezbędna do tego, by utrzymać je w czystości i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystającym z wanny. Poniżej przygotowaliśmy harmonogram prac, które należy przeprowadzać cyklicznie, tak, by móc cieszyć się odprężającymi kąpielami z bliskimi.

Cotygodniowa konserwacja wanny z hydromasażem:

 • sprawdź poziom środka dezynfekującego oraz pH wody;
 • dostosuj pH i zasadowość wody do prawidłowego poziomu;
 • przetrzyj zanieczyszczenia nad linią wody, by utrzymać jacuzzi w czystości;
 • w razie potrzeby wypłucz filtry;
 • wytrzyj obie strony pokrywy do jacuzzi, aby zapobiec pleśni.

Comiesięczna konserwacja wanny z hydromasażem:

 • wyczyść filtry;
 • sprawdź, czy dysze działają prawidłowo.

Kwartalna konserwacja wanny z hydromasażem:

 • wyczyść rury;
 • opróżnij wannę z hydromasażem z wody;
 • wyjmij stary i zainstaluj nowy filtr wody;
 • napełnij jacuzzi wodą;
 • zastosuj chemię basenową;
 • wyczyść zewnętrzne ściany wanny z hydromasażem.

Jak dbać o higienę w Spa ogrodowym? Praktyczne wskazówki

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka praktycznych patentów na to, jak zadbać o to, by woda w wannie była czysta i pozbawiona wszelkich drobnoustrojów. Pamiętaj o tym, by:

 • przed wejściem do jacuzzi umieścić niedużą miskę z wodą, w której możesz wypłukać stopy z ziemi, trawy czy też kamieni;
 • przed kąpielą w wannie Spa wziąć prysznic i umyć całe ciało, by nie wnosić w ten sposób do wanny substancji oleistych i nie zapychać wkładów filtrujących;
 • regularnie sprawdzać poziom pH wody oraz zawartość chloru.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom woda w Twoim jacuzzi będzie zawsze czysta, a Ty będziesz mógł się cieszyć dobrym zdrowiem i przyjemnymi kąpielami z bąbelkami w gronie najbliższych. 🙂

pl_PL